E-deklaracje - JPK: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 48: | Linia 48: | ||
− | <center>[[image: | + | <center>[[image:rejestr2.jpg|640px]]</center><br> |
Wersja z 07:21, 24 lis 2020
Ten artykuł jest w trakcie tworzenia, nie wszystkie odnośniki mogą działać poprawnie lub być rozwinięte Możesz nam pomóc przy rozbudowie dokumentacji systemu - zobacz jak możesz tego dokonać |
Deklaracje JPKV7
Uzupełnianie danych do deklaracji JPKV7 (Kody GTU - sprzedaż / Kody transakcji / Typ dokumentu)
- Karta towarowa (kody GTU dla pozycji dokumentu)

- Operacje sprzedażowe (kody GTU wynikające z pozycji lub niezależne dla nagłówka (patrz klucz konfiguracji))

- Operacje zakupowe (Kody transakcji / Typ dokumentu)

- Przypisywanie kodu GTU z pozycji (opcjonalne przepisanie kodów z pozycji do nagłówka w czasie edycji dokumentu - operacja wykonywana automatycznie przy zatwierdzeniu dokumentu (z zapisem zmian))

Przed przystąpieniem do generowania deklaracji należy sprawdzić w programie IntNetCenter poprawność wypełnienia wszystkich danych adresowych właściciela pakietu (a w szczególności dane dotyczące Urzędu Skarbowego) i odpowiednio skonfigurować następujące klucze:
- JPK_email - domyślny adres mailowy do przesłania potwierdzenia złożenia deklaracji JPK
- Platnik_data_urodzenia, Platnik_imie i Platnik_nazwisko - dla jednoosobowych działalności gospodarczych
- ustaw_jpkgtu_na_podstawie_pozycji - tryb przypisywania kodów GTU z pozycji. Ustawienie domyślne (TAK) powoduje, że przy zapisie dokumentu system automatycznie pobiera kody GTU przypisane do pozycji dokumentu. Po ich zgrupowanie (wg różnych grup GTU) informacja zostaje zapisana w nagłówku. Przy takim stanie przełącznika ewentualne dopisanie nowego kodu w nagłówku zostanie zignorowane. Jeżeli kody GTU mają być określone wyłącznie w nagłówku dokumentu należy wyłączyć klucz (ustawienie NIE).
Rejestr systemowy:

Szukanie rejestru (ctrl F)

Dodatkowo należy sprawdzić w IntNet Center, czy poprawnie jest ustawiony urząd skarbowy (Ustawienia globalne/Edycja ustawień właściciela pakietu/Finansowe:

Jeżeli na liście nie będzie odpowiedniego urzędu skarbowego, należy dodać go z poziomu programu HT (Słowniki/Słowniki US)

Tworzenie i wysyłanie deklaracji
Deklarację elektroniczną VAT-7 tworzy się w kartotece e-Deklaracje JPKV7 dostępnej z drzewa opcji Księgowość, finanse.
Po stworzeniu deklaracji, przeglądanie ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu jest teraz dostępne na 3 zakładce Informacje dodatkowe utworzonej Deklaracji JPKV7 - jak widać poniżej.
Po wejściu w ewidencję mamy wgląd w podsumowania poszczególnych danych.
Aby wydrukować Kontrolny wydruk danych zawartych w części nagłówkowej JPK potrzebny jest plik JPK_V7.fr3, który należy wgrać do katalogu Reports. Pierwszy wydruk musi być wykonany przez użytkownika z kontem Administratora. Wybieramy podgląd wydruku lub sam wydruk - program w tym czasie zapyta, czy dodać wpis do bazy - potwierdzić, że TAK i ponownie wybrać opcję wydruku. Po tych czynnościach, kolejny wydruk zestawienia kontrolnego może być wykonany już z poziomu konta Użytkownika.
Wysyłka
Wysyłka deklarcji JPKV7 odbywa się przez stronę Ministerstwa Finansów.
- Link do klienta JPK WEB:
https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client
- Instrukcja wysyłki:
https://www.podatki.gov.pl/media/6342/podr%C4%99cznik-u%C5%BCytkownika-klient-jpk_web.pdf
- Jak ustawić podpis do wysyłki JPK: